Brattnet - Släkten Bratt från Brattfors med besläktade familjer

Anders AnderssonAge: 63 years15551618

Name
Anders Andersson
Given names
Anders
Surname
Andersson
Also known as
Anders Andersson Bratt af Björke, d.ä
Also known as
Andersson Bratt
Note: Känd från 1595 och död senast 1619.
Birth 1555 25

Note: född omkring 1555 i Vallen
Note: http://web.comhem.se/patriksgenealogi/anfarfar.htm
MarriageKerstin AndersdotterView this family
yes

MarriageBrita AndersdotterView this family
yes

Birth of a son
#1
Anders Andersson Bratt
1575 (Age 20 years)
Note: Då han var åtalad 1592 bör ha varit född tidigare än 1585.
Death of a fatherAnders Olsson
1610 (Age 55 years)

Note: "Levde ännu 1602"
Occupation
Rådman

Employer: Nya Lödöse
Occupation
Köpman

Residence 1612 (Age 57 years)

Note: Han var Köpman och Rådman, först i Nya Lödöse, senare i Brätte. Flyttade troligen till Brätte 1612.
Death 1618 (Age 63 years)

Note: död före 1618 i Brätte, Dal sn, Värmlands län
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
brother
brother
Family with Kerstin Andersdotter - View this family
himself
wife
Marriage:
son
daughter
Family with Brita Andersdotter - View this family
himself
wife
Marriage:

Birth

född omkring 1555 i Vallen

1619 http://www.geni.com/people/Anders-Andersson-Bratt-af-Bj%C3%B6rke/4650456?through=6000000002919532153

Birth

http://web.comhem.se/patriksgenealogi/anfarfar.htm

Residence

Han var Köpman och Rådman, först i Nya Lödöse, senare i Brätte. Flyttade troligen till Brätte 1612.

Name

Känd från 1595 och död senast 1619.

http://web.comhem.se/patriksgenealogi/anfarfar.htm

Name

"Christoffer Liedbergs mor Barbro Andersdotter, död 31.8.1665, säges av Fernow vara dotter till handlanden i Brätte Anders Andersson d.ä och Kerstin Larsdotter Bånge. Hennes morfar var handlanden och rådmannen i Brätte Lars Bånge. och hon var syster till Anders Andersson Bånge (stamfader till släkten Bratt från Brattefors." http://www.gbgtomter.se/Rote_4/4.34.pdf

Name

En gren af ätten inflyttade till Sverige, der Nils Bratt, lancltvärnsman ■öfver Vermland, den 28 december 1456 »för dess troskap och välvilliga tjenst» af konung Carl VIII Knutsson blef adlad. En hans ättling Nils Jönsson introducerades på riddarhuset, då detta bildades 1625, mecl namnet Bratt till Hög-lunda N:o 49 och denna ätt fortlefver ännu. En annan ättling till Nils Bratt, nämligen Anders Bratt ingick ofrälse gifte och gick derför förlustig sitt arf enligt clen tidens sed. Han bortlade slägtnamnet Bratt och antog sin hustrus namn Bånge. Hans son Anders, clöcl 1667, återtog slägtnamnet Bratt och blef brukspatron på Brattfors bruk i Vermland, samt stamfader för ättens Verm-landsgren, hvilken är rätt talrik.

Strokirk, Oscar Fredrik (1860-1902), , Sweden. http://runeberg.org/strokirk/2/0229.html

Death

död före 1618 i Brätte, Dal sn, Värmlands län http://web.comhem.se/patriksgenealogi/anfarfar.htm

Note

Känd från 1595 och död senast 1619.

Note

Känd från 1595 och död senast 1619.

Note

Kerstin Andersdotter, född omkring 1560. Sannolikt den föregåended hustru. Vittnade för mannens syster 10/2 1591 och nämns 1619 i Brätte som "Enkan Kerstin Andersson" bland de tidigare från Nya Lödöse inflyttade borgereskapet. [SoH] http://web.comhem.se/patriksgenealogi/anfarfar.htm