Brattnet - Släkten Bratt från Brattfors med besläktade familjer

Anna Rodde1791

Name
Anna Rodde
Given names
Anna
Surname
Rodde
Married name
Anna Bratt
Also known as
Anna Lena Rodde
Also known as
Anna Lena Rådde
MarriageLars Gustaf BrattView this family
January 21, 1790
Note: Lars Gustaf Bratt i hans 1:a gifte (gift 2:o 1790-01-31 i Karlstad med Anna Rodde, död 1791)
Death of a husbandLars Gustaf Bratt
September 5, 1791
Note: Gravsten
Death September 21, 1791

Family with Lars Gustaf Bratt - View this family
husband
herself
Marriage: January 21, 1790Karlstad, Värmlands län, Sverige
son
Lars Gustaf Bratt + Anna Lisa Wennerstierna - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: March 27, 1753
21 months
step-son
2 years
step-son
2 years
step-daughter
2 years
step-son
21 months
step-son
15 months
step-son
1 year
step-son
2 years
step-son
20 months
step-son
Karl Bratt
Birth: 1762 30 27Huggenäs, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: February 8, 1810Forsvik, Säffle, Värmlands län, Sverige
3 years
step-son
2 years
step-son
20 months
step-daughter
Anna Lisa Bratt
Birth: 1767 35 32Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: February 12, 1768Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
3 years
step-daughter
2 years
step-son
Johan Abraham Bratt
Birth: 1770 38 35Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: February 1, 1775Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
3 years
step-son
Olof Bratt
Birth: May 1, 1773 41 39Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: January 28, 1775Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
3 years
step-daughter
Gustava Sofia Bratt
Birth: August 23, 1776 45 42Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: Brosäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
2 years
step-daughter

Marriage

Lars Gustaf Bratt i hans 1:a gifte (gift 2:o 1790-01-31 i Karlstad med Anna Rodde, död 1791) http://www.adelsvapen.com/genealogi/Wennerstierna_nr_1424