Brattnet - Släkten Bratt från Brattfors med besläktade familjer

Sophie Magdalena Julia Lilliehöök af Gälared och KolbäckAge: 85 years18231908

Name
Sophie Magdalena Julia Lilliehöök af Gälared och Kolbäck
Given names
Sophie Magdalena Julia
Surname
Lilliehöök
Name suffix
af Gälared och Kolbäck
Also known as
Sofia Maria Magdalena
Married name
Sophie Magdalena Julia Bratt af Gälared och Kolbäck
Birth 1823
MarriageCarl Mauritz “Calle” BrattView this family
1843 (Age 20 years)

Birth of a son
#1
Claes Kristian August Bratt
October 25, 1844 (Age 21 years)
Note: Sjönebol, Ny Värmlands län
Birth of a son
#2
Karl Gustaf Emanuel Bratt
1846 (Age 23 years)
Note: Ny, Värmlands län
Birth of a son
#3
Bengt Adolf Wilhelm Bratt
June 10, 1849 (Age 26 years)
Birth of a son
#4
Malcom Hugo Bratt
1852 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#5
Sophie Bratt
December 16, 1856 (Age 33 years)
Marriage of a childClaes Kristian August BrattOlga Catharina EkelundView this family
September 27, 1875 (Age 52 years)

Death of a husbandCarl Mauritz “Calle” Bratt
January 22, 1880 (Age 57 years)
Marriage of a childClaes Kristian August BrattAgnes Lilliehöök af Gälared och KolbäckView this family
August 21, 1880 (Age 57 years)

Marriage of a childBengt Adolf Wilhelm BrattGertrud Elisabeth KjellbergView this family
September 10, 1881 (Age 58 years)

Marriage of a childKarl Gustaf Emanuel BrattJulia Magdalena Lilliehöök af Gälared och KolbäckView this family
1883 (Age 60 years)

Marriage of a childMalcom Hugo BrattElvira Johanna Henrika BlomqvistView this family
May 8, 1887 (Age 64 years)

Residence 1890 (Age 67 years)
Death of a sonKarl Gustaf Emanuel Bratt
1894 (Age 71 years)

Note: Gravsten
Death of a sonMalcom Hugo Bratt
1905 (Age 82 years)
Death 1908 (Age 85 years)

Note: Gravsten
Title
Kaptenska

Note: Svar Folkräkning 1890
Family with Carl Mauritz “Calle” Bratt - View this family
husband
herself
Marriage: 1843
22 months
son
2 years
son
3 years
son
4 years
son
5 years
daughter

Death

Gravsten Län Värmlands län Församling Bro Sten nr 7 Förnamn Lars Gustaf Efternamn Bratt Gård – Titel Lagman År 1791 Noteringar I samma grav: Godsegaren och sonsonen Karl Gustav Bratt, d. 1894/hustru Julia Lilliehöök, d. 1898 Fritext – Fam-grav 4 Vård typ – Anmärkning – Hustru 1 år 1788 Hustru 1 förnamn Anna Lisa Hustru 1 efternamn Wennerstjerna http://www.genealogi.se/gravsten/detail.cgi?data=Carl-Johan%3bIvarsson%3bV%E4stra%20Takene%205233%3b661%2094%20S%E4ffle%3b0533-64082%3bS%3bBro%3b7%3b%3bLars%20Gustaf%3bBratt%3b%3bLagman%3b1791%3bI%20samma%20grav:%20Godsegaren%20och%20sonsonen%20Karl%20Gustav%20Bratt,%20d.%201894/hustru%20Julia%20Lillieh%F6%F6k,%20d.%201898%3b%3b4%3b%3b%3b1788%3bAnna%20Lisa%3bWennerstjerna%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b%3b

Title

Svar Folkräkning 1890