Brattnet - Släkten Bratt från Brattfors med besläktade familjer

Christian Bratt 1838-1916.jpg

Christian BrattAge: 78 years18381916

Name
Christian Bratt
Given names
Christian
Surname
Bratt
Also known as
Johan Christian Bratt
Note: Svar Folkräkning 1890
Note: Christian Bratt är en geijersläkting som köpte Krokstad på Värmlandsnäs där han bodde fram till 50-t…
Birth August 1, 1838 33 27
Note: http://www.genealogi.se/gravproj/Gravsokview.php?g_id=10496
Birth of a sisterCarolina Helena Bratt
1841 (Age 2 years)

Death of a paternal grandmotherSara Johanna Lagerberg
December 21, 1852 (Age 14 years)
Note: Biografiska anteckningar om slägten Waern, Axel V. Pettersson (Utg. avf Ph. H. G. Hagberg.), Tillför…
Death of a fatherChristian Bratt
February 17, 1865 (Age 26 years)

Note: Gravsten
MarriageAmelie Augusta Johanna GeijerView this family
September 21, 1871 (Age 33 years)

Death of a wifeAmelie Augusta Johanna Geijer
1871 (Age 32 years)
Note: Tidigare uppgift 1874
Birth of a son
#1
Christian Bratt
June 28, 1872 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#2
Amelie Nina Bratt
1874 (Age 35 years)
Birth of a daughter
#3
Amelie Carolina Bratt
January 8, 1874 (Age 35 years)

Death of a sisterCarolina Helena Bratt
1877 (Age 38 years)

Marriage of a childEdvin Olof Mauritz HellhoffAmelie Carolina BrattView this family
August 28, 1900 (Age 62 years)

Occupation
Major

Employer: Värmlands regemente
Note: Svar Folkräkning 1900
Occupation
Kommunalordförande

Employer: Säffle kommun
Residence
Property
Norra och södra Skane

Note: By socken
Property
Krokstad, Värmlandsnäs

Event
Svärdsorden SO
1900 (Age 61 years)

Note: Svar Folkräkning 1900
Death of a motherEva Maria Carolina Dahlgren
March 3, 1908 (Age 69 years)

Note: http://www.genealogi.se/gravproj/Gravsokview.php?g_id=10495
Marriage of a childErik FredlundAmelie Nina BrattView this family
January 8, 1915 (Age 76 years)

Note: Erik Fredlunds andra gifte
Death October 12, 1916 (Age 78 years)

Note: Gravsten
Note: http://www.genealogi.se/gravproj/Gravsokview.php?g_id=10496
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
elder sister
13 months
elder sister
Emma Augusta Amalia Bratt
Birth: December 23, 1835 31 24Botilsäter, Säffle, Värmlands län, Sverige
Death: June 10, 1923Haga, Göteborg, Västra Götalands län, Sverige
3 years
himself
3 years
younger sister
Family with Amelie Augusta Johanna Geijer - View this family
himself
wife
Marriage: September 21, 1871
9 months
son
3 years
daughter
daughter

Birth

http://www.genealogi.se/gravproj/Gravsokview.php?g_id=10496

Occupation

Svar Folkräkning 1900

Property

By socken

Event

Svar Folkräkning 1900

Name

Svar Folkräkning 1890 http://www.foark.umu.se/folk/s/person.asp?lannr=17&forsnr=44&pnr=2588&selarkbild=By

Name

Christian Bratt är en geijersläkting som köpte Krokstad på Värmlandsnäs där han bodde fram till 50-talet. http://aforum.genealogi.se/discus/messages/576/358408.html?1269544662

Death

Gravsten Län Värmlands län Församling Botilsäter Sten nr 10 Förnamn Christian Efternamn Bratt Gård – Titel Major År 1916-10-12 Noteringar – Fritext – Fam-grav 2 Vård typ – Anmärkning – Hustru 1 år 1871 Hustru 1 förnamn Amelie Hustru 1 efternamn Geijer

Death

http://www.genealogi.se/gravproj/Gravsokview.php?g_id=10496

Media objectChristian Bratt 1838-1916.jpg
Christian Bratt 1838-1916.jpg
Format: image/jpeg
Image dimensions: 496 × 800 pixels
File size: 46 KB
Type: Photo
Note: http://www.nyed.se/Arkiv01/printformat.php?id=15014