Brattnet - Släkten Bratt från Brattfors med besläktade familjer

Henrik Bratt Skådespel.JPG

Henric BrattAge: 62 years17581821

Name
Henric Bratt
Given names
Henric
Surname
Bratt
Also known as
Hindrik
Note: http://www.lindqvists.net/Filer/Stam/Rudb/0001/423_823.htm
Birth October 15, 1758 33 33

Birth of a sisterCatharina Charlotta Bratt
August 15, 1759 (Age 10 months)
Note: Katarina Charlotta , född 1762-01-15, Rottneros, Sunne. Far: Hindrik Bratt, assessor, Hr och Anna Li…
Note: Född 1761 enligt http://aforum.genealogi.se/cgi-bin/discus/discus.cgi?pg=next&topic=576&page…
Birth of a sisterElsa Maria Bratt
June 12, 1762 (Age 3 years)
Birth of a sisterHelena Dorotea Bratt
April 30, 1763 (Age 4 years)

Birth of a sisterGustava Sophia Bratt
July 9, 1769 (Age 10 years)
Death of a fatherHenric Bratt
December 4, 1779 (Age 21 years)
Cause: Vattusot
Note: Henrik Bratt Herr assessor, d 1779-12-04, Rottneros, Sunne.Ålder: 54 år och 6 månader gammal.Orsak: …
MarriageCatharina “Cajsa” AntonssonView this family
September 7, 1780 (Age 21 years)
Occupation
Löjnant
1780 (Age 21 years)

Birth of a daughter
#1
Elisabeth Bratt
June 16, 1781 (Age 22 years)
Birth of a daughter
#2
Catharina Bratt
August 17, 1782 (Age 23 years)
Note: 1781 enligt
Occupation
Kapten
1782 (Age 23 years)

Note: Catharina, född 1782-08-17, Rottneros, sunne. Far: Kapten Hindrik Bratt. Mor: Bria Catharina Antonss…
Birth of a son
#3
Henric Bratt
October 15, 1783 (Age 25 years)

Death of a motherHelena Catharina “Lena Kajsa” Chenon
1786 (Age 27 years)

Occupation
Kompositör

Property
Nygård

Event
Konsert i Riddarhuset
1788 (Age 29 years)

Event
Tillhörde Savolaxbrigaden i kriget i Finland
1788 (Age 29 years)

Occupation
Major
1790 (Age 31 years)

Birth of a son
#4
Bengt Gustaf Bratt
1791 (Age 32 years)

Residence 1794 (Age 35 years)
Event
Utgav "Sex sonater för violin och basso"
1794 (Age 35 years)

Event
Avsked från Värmlands fältjägare
1794 (Age 35 years)

Marriage of a childJohan SemenoffElisabeth BrattView this family
1800 (Age 41 years)

Death of a sisterElsa Maria Bratt
December 1, 1812 (Age 54 years)
Death of a wifeCatharina “Cajsa” Antonsson
1817 (Age 58 years)

Death January 21, 1821 (Age 62 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 21, 1746
10 months
elder brother
14 months
elder brother
17 months
elder sister
14 months
elder sister
8 years
himself
10 months
younger sister
3 years
younger sister
11 months
younger sister
6 years
younger sister
brother
Family with Catharina “Cajsa” Antonsson - View this family
himself
wife
Marriage: September 7, 1780Sundsberg, Sunne, Värmlands län, Sverige
9 months
daughter
14 months
daughter
14 months
son
8 years
son

Occupation

Catharina, född 1782-08-17, Rottneros, sunne. Far: Kapten Hindrik Bratt. Mor: Bria Catharina Antonsson. http://aforum.genealogi.se/discus/messages/576/354247.html?1330638273

Name

http://www.lindqvists.net/Filer/Stam/Rudb/0001/423_823.htm

Media objectHenrik Bratt Skådespel.JPG
Henrik Bratt Skådespel.JPG
Format: image/jpeg
Image dimensions: 634 × 233 pixels
File size: 40 KB
Type: Photo
Note: http://runeberg.org/dfastothea/0551.html